Bioplaster och biopolymerer anses av många vara moderna produkter, men faktum är att det finns växtbaserade polymerer, som funnits ända sedan 1940-talet! En sådan är produkten Rilsan PA 11, som är tillverkad till hundra procent av olja från ricinbönan (castor bean).
(2017-06-19) Rilsan PA 11 ingår i franska materialleverantören Arkema Groups serie av högpresterande nylon-polymerer och företaget har i dag tillverkningsanläggningar för produkten i franska Serquigny och i kinesiska Zhengjiagang samt i Birdsboro, Pennsylvania, USA.
Den första kommersiella batchen av den ricinbaserade polymeren sågs dagens ljus 1947 i ett gammalt spinnverk vid namn ”La Dame Blanche” i Serquigny i Frankrike. 1949 lanserades nylon-produkten under varumärket Rilsan och på 1950-talet användes produkten bland annat av biltillverkaren Citroen i deras plastbaserade bränsleslangar.
I dag används Rilsan PA 11 framförallt till slangar och rör inom pneumatik- och hydralikindustrin samt till bromsslangar, etc. inom automotivindustrin.
”Idag är Rilsan PA 11 känt över hela världen och anses vara en av världens bäst presterande specialpolymerer. Varumärket har blivit synonymt med mångsidig prestanda och för att vara 100 procent biobaserat”, säger Kevin Hanrahan, Arkemas marknadschef för tekniska polymerer.
Det celebra 70-års jubileet firades den 10 juni med en rad kundevent på olika platser runt om i världen, där Arkema har verksamheter.
Vi har tidigare skrivit om Arkemas biobaserade termoplastiska elastomer (TPE), som man kallar Pebax Rnew och där råvaran också utgörs av olja från ricinbuskens frön. Den bioplasten används bland annat till löparskor, slalompjäxor och solglasögon… (Läs artikeln HÄR)
N.B.: Ricinbusken växer i torra landskap och svårodlade miljöer och konkurrerar normalt inte med sådana jordbruksväxter, som används till livsmedel eller djurföda.
Jerry Pettersson/JP Press Agency © 2017
jp.press@comhem.se