EBC24: Experter och forskare redovisade det senaste om bioplaster

Text:Jerry Pettersson
PUBLICERAD: 17 december 2024
Den stora konferenslokalen på Titanic Chaussee Hotel i Berlin var välfylld när konferensen EBC24 ägde rum 10 och 11 december. (Bild EUBP)

Cirka 350 deltagare samlades på Titanic Chaussee Hotel i Berlin och online 10 och 11 december för att delta i den 19:e upplagan av organisationen European Bioplastics (EUBP) årliga konferens EBC24. Intressanta presentationer, paneldiskussioner och redovisning av aktuella marknadsdata stod på programmet.

(2024-12-17) Konferensen EBC24 mönstrade närmare 50 talare, däribland flera ledande experter, forskare och industriintressenter. Dessutom visade 53 företag, forskare och institutioner upp en stor mångfald av nya produkter, material och tillämpningar på den utställning, som arrangerades parallellt med konferensen.

I sina välkomsttal betonade EUBP:s båda ordförande Mariagiovanna Vetere och Franz Kraus de positiva förändringarna i den europeiska industrin.

Michael Carus, VD och grundare av nova-Institute, var en av talarna. (Bild EUBP)

”Vi närmar oss slutet på ett hektiskt år med reglering på plats, som ger mandat åt komposterbara förpackningsapplikationer, öppnar en tillväxtväg för biobaserad plast och ökar biologiskt nedbrytbara jordbrukstillämpningar. Biobaserad, biologiskt nedbrytbar och komposterbar plast är en integrerad del av bioekonomin, och vi är villiga att spela vår roll för att ta itu med problemet med plastföroreningar i mark och hav”, sa de båda ordförandena.

Konferensens föredragssessioner belyste de senaste framstegen på bioplastområdet, utvärderade bioplasternas miljöpåverkan och hållbarhetsmilstolpar och gav en omfattande översikt över det globala industrilandskapet. Utöver den europeiska marknaden presenterades viktiga insikter och trender från stora marknader som USA, Mellanöstern och Kina.

EUBP:s VD Hasso von Pogrell (2:a fr v) var en av talarna på konferensen. (Bild EUBP)

Redovisningen av aktuella marknadsdata visade att den totala globala plastproduktionen fortsätter att öka stadigt. Det finns fortfarande utrymme för tillväxt och innovation, men de nya uppgifterna ger en stark signal till branschen om att uppskalning är möjlig.

”Tillväxten av produktionskapaciteten för bioplast bör ses mot bakgrund av att konsumenterna ökar medvetenheten om miljöpåverkan som är förknippad med den totala plastkonsumtionen, vilket inte bara understryker vår industris motståndskraft utan också betydelsen av vår industri för att bidra till hållbara lösningar”, sa Hasso von Pogrell, VD för EUBP.

Nästa upplaga av konferensen, EBC25, kommer att äga rum 2 – 3 december 2025 i Berlin.

Jerry Pettersson/JP Press Agency © 2024
jp.press@jppa.one

Senaste nytt

world environmental concept - Europe
EUBP: Fördubblad global bioplastkapacitet förväntas till 2030
plastartikel-bow-utvald
Debattinlägg: Så här bör Naturvårdsverket styra plastfrågan
gaia-nav-LA-utvald
Svenska Gaia Biomaterials har etablerat distributionsnav i Los Angeles
webinar-komp-utvald
Stort intresse för NBF:s webinar om lyckad kompostering av plaster
ceresana-analys-utvald
Marknadsutsikt: Bioplaster öppnar nya möjligheter för förpackningsindustrin
bow-magnus-utvald
Höga priser och politiska beslut bildar flaskhalsar för bioplasterna