Mondi utvecklade biobaserad kaffeförpackning till Paulig

Text:Jerry Pettersson
PUBLICERAD: 19 april 2018
Österrikiska pappers- och förpackningskoncernen Mondi har hjälpt finska Paulig Group att ta fram en ny bioplastbaserad kaffeförpackning.
Den nya förpackningen används till Pauligs varumärke Mundo, som är ett FairTrade– och Organic-certifierat kvalitetskaffe. Förpackningen har fått ett biobaserat laminat, som består av en blandning av standard polyeten (PE) och bioplast-PE, tillverkad av sockerrör.
Kati Randell är glad över den nya biobaserade kaffeförpackningen.

(2018-04-19) Den första kontakten mellan Mondi och Paulig togs hösten 2016, då Paulig undrade om Mondi kunde komma upp med ett förpackningsmaterial med lägre koldioxidavtryck än det Paulig för tillfället använde.

”De senaste åren har vi minskat laminattjockleken med tio procent per förpackat kilo kaffe, men vi ville ta vårt engagemang för hållbarhet längre än så”, förklarar Kati Randell, Pauligs chef för strategisk förpackningsutveckling.

Pauligs nya bioplastbaserade kaffeförpackning.

Från början hade Paulig tankar på att man ville ha ett biologiskt nedbrytbart förpackningsmaterial, men man insåg snart att ett förnybart biobaserat material hade större potential att minska CO2-avtrycket.

”Mondi svarade snabbt på våra behov och utvecklade ett alternativt biobaserat PE-material – tillverkat av sockerrör – för vårt kaffemärke Mundo på drygt sex månader”, säger Kati Randell.

De nya kaffeförpackningarna kommer ut i detaljhandeln under våren 2018.

Pauligs mål är nu att senast år 2025 har ersatt allt fossilbaserat material, inklusive konventionell PE, i företagets kaffeförpackningar med förnybara alternativ.

”Vi hoppas kunna fortsätta vårt samarbete med Paulig och öka populariteten hos biobaserad PE”, säger Christian Höglund, affärsutvecklingschef på Mondi Consumer Goods Packaging.

Jerry Pettersson/JP Press Agency © 2018
jp.press@comhem.se

Senaste nytt

cloud-5-utvald
Sulor med dämpande bioskum av infångad koldioxid lanseras i sportskor
rullande-info-utvald
Rullande info-station undervisar elever om växtbaserad bioplast
FDCA-avant-utvald
Uppstart för FDCA-produktion efter svetsproblem och lång försening
amstel-summit-26-utvald
Amsterdam välkomnar Europas bioplastbransch till storkonferens
bio-wobbler-utvald
Nu kommer de första fiskedragen av bionedbrytbar bioplast
pulpac-varsel-utvald
PulPac har kört torrt – varslar 50 och ansöker om rekonstruktion