NBF-webinar: Hemligheten bakom lyckad kompostering av plaster!

Text:Jerry Pettersson
PUBLICERAD: 24 september 2025
I ett spännande webinar ska NBF ”avslöja” hemligheten bakom lyckad kompostering av plaster! (Bild NBF)

Hur kan man uppnå en lyckad kompostering av plaster och bidra till att lösa problemen med mikroplaster och utsläpp av växthusgaser? Ett nytt spännande webinar i Nordisk Bioplastförenings regi ska ge svaren!

Lyckad kompostering av plaster kan bl. a. hjälpa till att lösa problemen med mikroplaster och minska utsläppen av växthusgaser. (Bild Compostable by Design)

(2025-09-24) Webinaret, som har rubriken ”Hemligheten bakom lyckad kompostering av plaster!”, äger rum måndagen den 27 oktober 2025 och det pågår i cirka en timme mellan kl. 10.00 och 11.00. Deltagande är som vanligt kostnadsfritt – det enda som krävs är en enkel registrering.

I programförklaringen till webinaret skriver Nordisk Bioplastförening:
Måste vi verkligen hålla oss fast i enbart konventionell återvinning, som idag inte når 10 procent av den plast som produceras, och därutöver försöka jaga bort ”onödig” plast som enda plan för plastens utmaningar? Eller skulle det gå att designa hela system med komposterbara material och väl utvecklade komposteringsmaskiner?
En seriös satsning på komposterbara material, skulle förmodligen kunna bidra till att lösa inte bara problemen med mikroplaster och fossila växthusgaser, utan även bidra till att lösa problemen med såväl matavfall som minskande kolhalt i odlingsjordarna.

Två mycket intressanta och spännande föredragshållare är engagerade till webinaret: dr. Afsaneh Nabifar från BASF och VD Patrik Johansson från SolServ.

Dr. Afsaneh Nabifar (bilden t.v.) är en ledande internationell expert på komposterbara material. Hon är chef för Global Advocacy and Sustainability for Biopolymers hos BASF och ordförande i plattformen Compostable by Design. Afsaneh Nabifar sitter också i styrelsen för European Bioplastics Associastion (EUBP).

Patrik Johansson (bilden t.h.) är ägare och VD för SolServ (Solutions & Services Europe AB) och en drivande visionär och entreprenör, som arbetar med hela systemet kring kompostering, dvs levererar både bioplaster och maskinerna som sedan ska kompostera plasterna.

Moderator för webinaret är Nordisk Bioplastförenings ordförande Magnus Hedenmark, som också bjuder in till diskussion och frågor efter föredragen.

Mer info och registrering HÄR!

Jerry Pettersson/JP Press Agency © 2025
jp.press@jppa.one

Senaste nytt

ceresana-analys-utvald
Marknadsutsikt: Bioplaster öppnar nya möjligheter för förpackningsindustrin
bow-magnus-utvald
Höga priser och politiska beslut bildar flaskhalsar för bioplasterna
socker-pha-AUS-utvald
Bakterier omvandlar socker från matavfall till PHA-bioplast
invigning-utvald
Svensk uppstart för världens enda öppna testbädd för luktfritt lignin
ecohelix-pris-utvald
Biobaserat förpackningsmaterial dubbelt prisbelönat i Packnorth Award
saveggy-pilot-utvald
Unik svensk biobaserad ”förpackning” för gurkor lanseras hos ICA