I december arrangerar organisationen European Bioplastics (EUBP) som vanligt sin stora årliga konferens i Berlin. Årets konferens – EBC23 – blir den 18:e i ordningen.
(2023-10-05) Datum för årets konferens är 12 och 13 december och platsen blir Titanic Hotel i Berlin. Registreringen för deltagande i konferensen är nu öppen.
Konferensen blir som tidigare i hybridformat – dvs deltagande kan antingen ske på plats i Berlin eller digitalt genom inloggning på nätet. I samband med konferensen anordnas också som vanligt en utställning som blir både fysisk på plats i Berlin och synlig online. Upp emot 40 bioplastrelaterade aktörer beräknas deltaga i utställningen och visa upp de senaste innovationerna, produkterna och tjänsterna.
EUBP skriver i sin information inför årets konferens att fler och fler varumärkesägare och tillverkare tar till sig potentialen hos biopolymerer, och beslutsfattare effektiviserar allt mer sina ansträngningar för att skapa ramar som gynnar tillväxten av hållbar bioindustri.
”Nu är det dags att sätta bioplast högst upp på agendan för en biobaserad cirkulär ekonomi i och utanför Europa”, skriver EUBP.
Enligt EUBP kommer årets konferens att fokusera på de senaste innovationerna inom biobaserad och biologiskt nedbrytbar plast. Man kommer bland annat att informera och diskutera det nuvarande politiska landskapet samt ta upp miljöaspekter och möjligheter till tillväxt inom den cirkulära ekonomin.
Som vanligt innehåller programmet också en imponerande rad av talare som kommer att rikta sig till de hundratals förväntade konferensdeltagarna, vilka representerar allt från varumärkesägare och beslutsfattare inom bioplasternas värdekedja till ledande forskningsinstitut, organisationer, etc.
Utförlig information om EBC23 samt program för de två dagarna, registreringsmöjligheter, mm., mm finns HÄR.
Jerry Pettersson/JP Press Agency © 2023
jp.press@jppa.one
Bilden ovan: Liksom vid fjolårets konferens kommer European Bioplastics styrelseordförande Stefan Barot att invigningstala vid årets event EBC23. (Bild EUBP)