Tre intressanta talare på Nordisk Bioplastförenings årsmöte

Text:Jerry Pettersson
PUBLICERAD: 2 mars 2018
Den 15 mars håller som bekant Nordisk Bioplastförening sitt öppna årsmöte i Göteborg. Förutom själva årsmötesförhandlingarna så står också ett antal intressanta föredrag på programmet. Tre spännande presentationer är i skrivande stund klara: danska Lego och tyska FKuR samt Svensk Plastindustriförening.

(2018-03-02) Från det tyska bioplastföretaget FKuR kommer Patrick Zimmermann  att informera om olika bioplastcompounds och möjligheterna med dem. FKuR har till exempel utvecklat homogena biobaserade plastmaterial under varumärket Terralene. Dessa material har liknande egenskaper som polypropen (PP) och används bland annat för tillverkning av bionedbrytbara livsmedelstråg, som lämpar sig för mikrovågsugn.

Danska jättekoncernen Lego och dess leksaksklossar är ju kända över hela världen. Lego har sedan tidigare deklarerat att man till år 2030 ska ha fasat ut all oljebaserad plast ur sina produkter och just nu pågår inom Lego spännande försök och forskning med olika bioplastbaserade alternativ. (Läs om Legos senaste utveckling inom bioplastprodukter på annan plats bland nyheterna här på hemsidan!)
Från Lego kommer Søren Kristiansen, som är Senior Technology Director inom material hos företaget, till NBF:s årsmöte för att berätta om allt spännande bioplastarbete som pågår och om koncernens globala hållbarhetsarbete i stort.

Leif Nilsson, som är ordförande i Svensk Plastindustriförening, kommer på årsmötet att ge sin och föreningens bild av hur den svenska plastindustrin tycker att bioplaster fungerar i deras verksamheter.

Ytterligare någon talare är aktuell för årsmötet, men ännu – i skrivande stund – inte bestämd.

Nordisk Bioplastförenings årsmöte 2018 äger rum kl. 10.30, torsdagen den 15 mars. Platsen är företaget Visutechs lokaler, Lunnagårdsgatan 3 i Mölndal

Anmälan till årsmötet kan göras HÄR.

Årsmötet är kostnadsfritt och öppet för alla. Föreningen bjuder även på lunchen! (önskemål om specialkost skrivs in under ”övrigt” i anmälan)
Anmäler du flera personer samtidigt – skriv in namnen under ”övrigt”.

Jerry Pettersson/JP Press Agency © 2018
jp.press@comhem.se


Bilden ovan:
Intressanta talare på Nordisk Bioplastförenings årsmöte: Fr.v. Patrick Zimmermann, FKuR,  Søren Kristiansen, Lego och Leif Nilsson, Svensk Plastindustriförening.

Senaste nytt

pres-mats-utvald
Emballator Innovation Center utvecklar morgondagens förpackningar
sommar-mess-2024-utvald-2
Nordisk Bioplastförenings nyhetsredaktion har tagit sommarledigt!
new-site-utvald
Efter tolv år – nu har Nordisk Bioplastförening fått ny design på hemsidan!
NBF-co2-mid
Bioplast kan bli en väsentlig del av klimatlösningen, om vi tänker kreativt och samarbetar!
ecoflex-basf-utvald
BASF utökar sin bioplastportfölj med biomassabalanserad PBAT-variant
oliv-tree-utvald
Avfall från olivträd omvandlas till bioplast för livsmedelsförpackningar