
Nederländska Avantiums uppstart av världens första kommersiella anläggning för produktion av furandikarboxylsyra (FDCA), som är den viktigaste byggstenen i bioplasten PEF (polyetenfuranoat), har försenats på grund av rörproblem med titansvetsar i fabriken.
(2026-01-29) Avantiums FDCA-anläggning är belägen i nederländska staden Delfzijl och den officiella öppningsceremonin för fabriken skedde redan i oktober 2024, då drottning Máxima av Nederländerna invigde anläggningen.

I fabriken ska Avantium producera 5.000 ton FDCA som är den viktigaste byggstenen för den 100 procent växtbaserade och cirkulära bioplasten PEF, vilken Avantium marknadsför under varumärket Releaf.
PEF betecknas som en högpresterande biopolymer, som kan återvinnas i befintliga återvinningsströmmar för fossil PET-plast. PEF erbjuder utmärkta prestandafördelar jämfört med konventionella monomateriallösningar tillverkade av PVC, PET eller PP och materialet kan användas till dryckesflaskor och andra förpackningar samt till folier och textilier, m fl.
Avantiums planerade start för den kommersiella försäljningen av FDCA och Releaf har nu fått skjutas fram i tiden, på grund av de byggrelaterade kvalitetsproblem i vissa titansvetsar i fabrikens rörsystem, som upptäckts och som enligt Avantium utgör en säkerhetsrisk för uppstart och drift.

”Inspektioner gav en bild av problemets omfattning och visade att mer åtgärdsarbete krävdes än vad som ursprungligen förväntades och att den tidigare tidslinjen därför inte längre var uppnåelig”, skriver Avantium i en pressrelease.
Företaget uppger också att saneringen av titansvetsarna kommer att resultera i ytterligare sju miljoner euro (ca 74 miljoner kronor) i kapitalutgifter.
”Vi vidtar alla nödvändiga åtgärder för att säkerställa en säker, tillförlitlig och högkvalitativ uppstart av FDCA:s flaggskeppsanläggning. Vi har nu en tydlig plan för att slutföra uppstarten i mitten av 2026, vilket gör det möjligt för oss att påbörja kommersiell produktförsäljning under andra halvåret 2026”, säger Hero de Jager, som är tillförordnad operativ chef för Avantium.
Jerry Pettersson/JP Press Agency © 2026
jp.press@jppa.one
N.B. Vi har flera gånger tidigare skrivit om Avantium och bioplasten PEF. Skriv in ”PEF” eller ”Avantium” i vår sökfunktion (🔍) , så får du tillgång till alla dessa artiklar!