
Nordisk Bioplastförening (NBF) har en viktig roll när det gäller lobbyarbete mot våra beslutsfattare. Föreningen har nu skrivit till miljöministrarna i de nordiska länderna samt till Naturvårdsverkets generaldirektör och argumenterar för biobaserade, biologiskt nedbrytbara och komposterbara förpackningar, vilka kan spela en viktig roll i att nå de mål som ställs i EU:s PPWR-förordning, särskilt vad gäller organiskt avfall.
(2025-06-23)
Till Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari:
Uppmaning att implementera krav på komposterbara förpackningar i enlighet med PPWR
Vi skriver till er i egenskap av representanter för Nordisk Bioplastförening, med anledning av den kommande nationella implementeringen av EU:s förordning om förpackningar och förpackningsavfall (PPWR) – Förordning (EU) 2024/1781.
Vi vill särskilt uppmärksamma följande delar:
1. Artikel 9 – Komposterbara förpackningar
2. Artikel 25 och Bilaga V – Begränsningar av vissa förpackningsformat, med koppling till Artikel 9
Vi anser att biobaserade, biologiskt nedbrytbara och komposterbara förpackningar kan spela en viktig roll i att nå de mål som ställs i PPWR, särskilt vad gäller organiskt avfall:
Ökad biogasproduktion, minskat matsvinn, jordförbättring och naturlig gödsling Användningen av certifierat komposterbara material möjliggör ett mer effektivt och hygieniskt insamlingssystem för matavfall. Detta leder i sin tur till både högre kvalitet på det insamlade materialet och ökad benägenhet hos hushåll och verksamheter att sortera rätt. Erfarenheter från flera medlemsstater visar att certifierade komposterbara påsar har bidragit till att öka mängden insamlat matavfall och samtidigt minskat andelen felsorterat avfall i den organiska fraktionen.
Så kan Norden nå sina miljömål för biologiskt avfall med komposterbara förpackningar Sverige, liksom övriga nordiska länder, har tydliga miljömål för att minska miljöpåverkan från avfall och öka återvinningen, bland annat genom ökad utsortering och biologisk behandling av matavfall. En central åtgärd är att mer matavfall ska separeras från övrigt avfall och behandlas biologiskt, så att både näringsämnen och energi i form av biogas kan tas till vara.
Sedan januari 2024 gäller krav på separat insamling av bioavfall från både hushåll och verksamheter. Detta förväntas leda till att större mängder matavfall styrs till biologisk återvinning – förutsatt att insamlingssystemen är utformade för att vara enkla, hygieniska och effektiva.
Komposterbara förpackningars roll
Komposterbara förpackningar kan spela en viktig roll för att underlätta och effektivisera insamlingen av biologiskt avfall och produktion av biogas. Om förpackningar som är kraftigt nedsmutsade av mat görs komposterbara och får samlas in tillsammans med matavfallet, minskar risken för felsortering och en större andel matavfall kan gå till biologisk behandling. Det ger flera positiva effekter:
• Ökad utsortering – Det blir enklare för både hushåll och verksamheter att sortera ut matavfall när även förpackningen kan gå i samma flöde. Det höjer insamlingsgraden.
• Minskad kontaminering – Komposterbara förpackningar minskar risken för att konventionell plast eller andra material hamnar i biogödseln, vilket är avgörande för att rötresterna ska kunna användas som växtnäring.
• Större miljönytta – När mer matavfall behandlas biologiskt kan mer biogas och biogödsel tas till vara, vilket minskar utsläppen av växthusgaser och bidrar till ett mer resurseffektivt kretslopp.
Utmaningar och förutsättningar
Förutsättningar för miljöeffektiv användning av komposterbara förpackningar För att komposterbara förpackningar ska uppnå sin avsedda miljönytta krävs att de styrs till biologisk behandling. Om dessa förpackningar i stället hamnar i förbrännings- eller deponeringsflöden uteblir den positiva klimat- och resurseffekten.
Det är därför av vikt att det finns tydliga och harmoniserade kriterier för vad som definieras som komposterbara förpackningar. Likaså krävs en hög medvetenhet hos både hushåll och verksamheter kring hur dessa produkter ska sorteras och hanteras inom ramen för det avfallssystem de verkar i.
En betydande fördel med att säkerställa att komposterbara förpackningar går till biologisk behandling är möjligheten att även kunna kompostera det rejekt som uppstår i biogasanläggningarnas förbehandlingssteg. Förutsatt att materialet är separerat och fritt från fossil plast kan detta restflöde behandlas som en resurs – med ytterligare värde i form av jordförbättrande kompost. På så vis stärks cirkulariteten ytterligare i hanteringen av biologiskt avfall.
Slutsats: Genom att möjliggöra användning av komposterbara förpackningar för mat och matavfall – och säkerställa att dessa hanteras i ändamålsenliga insamlings- och behandlingsystem – kan Sverige och övriga nordiska länder öka utsorteringen av biologiskt avfall. Detta är en central åtgärd för att nå uppsatta miljömål och samtidigt främja produktionen av både biogas och biogödsel. Det bidrar till minskad klimatpåverkan och ett mer resurseffektivt och cirkulärt samhälle.
Mot bakgrund av att PPWR och dess mål nu är i kraft vill vi därför lyfta fram de verktyg och möjligheter vi anser att Sverige bör ta tillvara i den kommande nationella implementeringen.
Artikel 9 – Komposterbara förpackningar
Artikel 9.1: För applikationer som enligt PPWR ska vara obligatoriskt komposterbara senast den 12 februari 2028, bör Sverige tillämpa etablerade standarder såsom EN 13432 (för industriell kompostering), samt SS-EN 17427 och SS-EN 17428 (för hemkompostering). Genom att hänvisa till dessa standarder kan en harmoniserad och rättssäker tillämpning säkerställas i hela landet.
Dessa applikationer bör accepteras och behandlas i landets komposterings- och/eller rötningsanläggningar, vilket ger en enhetlig hantering och skapar tydlighet för både producenter och kommuner.
Artikel 9.2: Förpackningar och applikationer som ofta är kraftigt nedsmutsade med livsmedel återvinns sällan effektivt inom dagens system. I praktiken slängs de ofta i bioavfallet av konsumenter – oavsett om de är komposterbara eller inte. För att minska kontamineringen i både materialåtervinning och kompostering, samt undvika att sådant avfall går till deponi (där det riskerar att generera växthusgaser såsom metan eller lustgas), bör dessa applikationer utformas som komposterbara enligt EN 13432.
Komposterbara versioner av dessa förpackningar skulle inte bara minska risken för förorening av kompost med fossil plast, utan även möjliggöra återföring av näringsämnen till jorden – något som stärker jordbruket och bidrar till ekologisk stabilitet.
En vägledande lista över applikationer som bör övervägas som obligatoriskt komposterbara inkluderar:
• Påsar -Lätta och mycket lätta bärkassar, samt frukt- och grönsakspåsar./ -Dessa påsar har flera syften. Dels för att bekvämt kunna bära hem frukt & grönsaker, samt kunna användas som matavfallspåse, för t.ex. fruktskal och grönsaksrester.
• Plastkaffekapslar och tepåsar
• Bageripåsar
• Flexibla plastförpackningar för färskvaror med kort hållbarhet (t.ex. bär och färska örter)
• Matförorenade pappers-/plastkompositförpackningar som inte lämpar sig för återvinning av vare sig plast eller papper – t.ex. glassbägare, salladsskålar, kaffemuggar, hamburgaromslag, köttabsorberande papper och tråg för färdigmat
• Plastfolie (cling film) -Komposterbar folie är lämpligt då filmen blivit förorenad av livsmedel, t.ex. av kött.
Det är även viktigt att notera att från och med den 1 januari 2024 ska bioavfall enligt EU:s avfallsdirektiv hanteras i en separat avfallsström. Om applikationerna enligt artikel 9.1 och 9.2, förutsatt att de är certifierat komposterbara, inkluderas i denna fraktion, möjliggörs stordriftsfördelar i avfallshanteringssystemet och ett ökat bidrag till Sveriges återvinningsmål enligt PPWR artikel 53.7.
Artikel 25 och Bilaga V – i relation till Artikel 9
Utöver de applikationer som behandlas i Artikel 9, finns ytterligare möjligheter inom ramen för Artikel 25 och Bilaga V i PPWR. Eftersom komposterbara förpackningar är särskilt lämpliga för applikationer som ofta blir kraftigt nedsmutsade av livsmedel, möjliggör Artikel 25.3 att dessa görs komposterbara. Detta öppnar för verklig cirkularitet, särskilt inom följande kategorier som anges i Bilaga V:
• Plastförpackningar för obehandlad färsk frukt och grönsaker, där endast en minimal mängd förpackning krävs
• Plastförpackningar för livsmedel och drycker inom Horeca-sektorn
• Plastförpackningar för portionsförpackade produkter som kryddor, konserver, såser, kaffegrädde, socker m.m. inom Horeca-sektorn
Vi som undertecknat detta dokument bejakar den höga ambitionsnivån i PPWR och uppmanar Sverige och övriga nordiska länder att tillvarata de verktyg som förordningen erbjuder för att säkerställa att biobaserade, biologiskt nedbrytbara och komposterbara applikationer används där de skapar störst miljönytta.
Vi ser fram emot fortsatt dialog och står som bransch beredda att bidra till en omställning som är både miljömässigt hållbar och ekonomiskt genomförbar.
Med vänlig hälsning
För Nordisk Bioplastförening
Magnus Hedenmark, ordförande
https://nordiskbioplastforening.se/
————————
N.B.: Horeca-sektorn = Hotell, restaurang och catering