Ny gurkförpackning hos ICA: ätbar biocoating ersätter plastfilm

Text:Jerry Pettersson
PUBLICERAD: 12 november 2022

ICA ska börja testa att eliminera den omstridda krympfilmen av plast på slanggurkor och ersätta den med en biobaserad coating, utvecklad av det Lund-baserade food tech-bolaget Saveggy.

(2022-11-12) Saveggys specialutvecklade coating är en biobaserad, ätbar vätska som sprayas på frukten eller grönsaken, med mål att ge samma förlängda hållbarhet som plast. Första produkten hos ICA, som ska testas med att få detta naturliga skydd, är gurkan.

Marcus Welin Sandgren är inköpschef för frukt och grönsaker på ICA Sverige. (Bild fr LinkedIn)

”Så snart det är produktionstekniskt möjligt kommer vi att börja testa coatade gurkor i parallella logistikflöden för att mäta hållbarhet på produkten. Vi vill givetvis växla bort från plast, men om vi inte kan skydda produkterna och bevara hållbarheten, så når vi inte vårt mål om minskad klimatpåverkan och minskat svinn från våra produkter”, säger Marcus Welin Sandgren, inköpschef för frukt och grönsaker på ICA Sverige.

Med Saveggys innovation kan krympfilm av plast på frukt- och gröntprodukter elimineras och ersättas med en ätbar biobaserad coating. (Bild Saveggy)

ICA skriver att man startade ett samarbete med Saveggy tidigt i deras utvecklingsresa och under våren 2021 arrangerade ICA en kompetensdelande workshop tillsammans med Saveggy för att öka förståelsen för den svenska gurkmarknaden. Under sommaren i år har man gjort flödesanalyser och nu under hösten har man genomfört en konsumentstudie för att förstå kundens beteende och preferenser.

”Från konsumentstudien ser vi att nyfikenheten och öppenheten för att ersätta plastfilmen med en coating är högre hos konsument än vi hade vågat hoppas på, vilket är positivt”, säger Marcus Welin Sandgren.

Saveggys VD Vahid Sohrabpour (t. v.) och operative chefen Arash Fayyazi ser fram emot ICA:s testlansering av deras ätbara ”sprayfilm”. (Bild Green Challenge)

ICA uppger att man ständigt arbetar med att minska användandet av plast och att coating spås bli en viktig del av framtidens hållbara förpackningar. Att stötta Saveggy och deras innovativa arbete för att accelerera tillgängligheten för deras produkter på marknaden ses därför som en självklarhet.

”Vi började bolla med ICA i en tidig fas av innovationsarbetet. Diskussionerna ledde till att vi djupare kunde förstå ICA:s värdekedja och de krav som ställs i varje steg för att möta konsumenternas förväntningar. Vårt fortsatta utvecklingsarbete blev därför anpassat för att möta kraven”, berättar Saveggys grundare Vahid Sohrabpour, CEO, och Arash Fayyazi, COO.

Jerry Pettersson/JP Press Agency © 2022
jp.press@jppa.one

Senaste nytt

chalmers-rapport-utvald
Chalmers-projekt har kartlagt möjliga värdekedjor för biobaserad plast
fossilfritt-konferens-utvald
Fossilfritt Sverige-konferens om upphandling som klimatomställningens motor
braskem-siam-utvald
Thailändskt jordbruksprojekt bakom Asiens första produktion av bioeten
metan-kor-utvald
USA-forskare: Nu kan kossornas gaser omvandlas till biopolymerer!
kemira-iff-utvald
Finskt joint venture för storskalig produktion av biopolymerer
nova-2vd-utvald
Tyska nova-Institute ska nu ledas av två verkställande direktörer