Sjögräs som räddar vår framtid

Text:patrik
PUBLICERAD: 28 mars 2018

Vi är vana vid att höra om sjögräs i matsammanhang då det blev en superfood för några år sedan. Många företag har insett att sjögräs är lätt att odla, kräver inget extra bevattningssystem och går att odla på en liten yta, samtidigt som de innehåller höga halter av Omega 3, vitaminer och aminosyror.

Det otroliga egenskaperna som sjögräs har stannar inte vid superfood. Eftersom sjögräs har fått ett sånt kändis-tillstånd så har fler startups börjat titta på mikroorganismen. Detta har medfört att fler och fler börjat testa gränserna för vad som är möjligt med sjögräs och vilka produkter man skulle kunna tänka sig ersätta med under – sjögräset (wonder – plant).

Det finns ett företag som heter LOLIWARE. Företaget har börjat med att sälja

Biodegr(edible) muggar, “LOLI Cups” som ersätter de miljontals plastmuggar som oftast hamnar i naturen eller i havet. Dessa muggar kommer i fyra färger, varje kopp är också smaksatt. Du kan välja mellan körsbär, citrus, grönt te och vanilj. När du har druckit upp din drink så kan du äta upp din kopp som efterrätt. Varje kopp har information med näringsvärde och kaloriinnehåll. Den kan sedan brytas ner helt i hemma komposten eller i havsmiljön.

Företagets nya satsning är “LOLI Straws” som enligt företaget är “hypercompostable” sugrör som är tänkt att ersätta de vanliga plastbaserade sugrören. Det är en ambitiös mål eftersom det finns närmare 500 miljoner sugrör på marknaden och som hamnar i naturen över hela världen. Sugrören såsom muggarna är gjorda av sjögräs och agar-agar som bindningsmedel. Dessa sugrör är också smaksatta, men är i utvecklingsfas och väntar på finansiering från privatpersoner och investerare.

Bilder tagna från Loliware webbsida (https://www.loliware.com/)

Zsófia Réger

zs.reger@hotmail.co.uk

 

Senaste nytt

flag-mercia-utvald
Gaia Biomaterials siktar in sig på den väldiga brasilianska marknaden
nbf-meeting-25-utvald
NBF:s årsmöte: Förnyat förtroende för föreningens ordförande
good-choice-utvald-01
A Good Choice: ”Vår vision är en värld fri från skadlig plast!”
nbf-meeting-2025-utvald
Spännande föredrag på Nordisk Bioplastförenings öppna årsmöte
konferens-dk-utvald
Bioplastens utmaningar och möjligheter diskuteras i Köpenhamn i april
lantman-utvald
Lantmännen satsar på bioplaster med stärkelse och bioetanol som råvara