
Nederländska kemiföretaget Avantium har inlett ett samarbete med tre ledande textilföretag som innebär att tyger tillverkade av Avantiums uppmärksammade och sockerbaserade bioplast PEF ((polyetylenfuranoat) ska användas i sängmadrasser.
(2024-08-28) De tre textilföretagen är nederländska Auping, schweiziska Monosuisse och spanska Antex. Syftet med partnerskapet är att garner, tillverkade av Avantiums PEF, ska vävas till tyger som i sin tur ska ingå i sängmadrasser som tillverkas av Auping.

”Detta samarbete återspeglar vårt gemensamma engagemang för att minska miljöpåverkan från textilproduktion. Genom att utnyttja Avantiums banbrytande PEF-teknologi och våra partners samlade expertis är vi redo att förändra textillandskapet”, framhåller Bineke Posthumus, affärsutvecklingschef hos Avantium.
I samarbetet kommer Avantium att gå i spetsen för utveckling, produktion, leverans och återvinning av PEF, medan textilföretagen Monosuisse och Antex kommer att skapa garner baserade på PEF-bioplasten. Monosuisse ska fokusera på produktion av monofilament PEF-garn och Antex på multifilament PEF-garn. Garnerna väves till tyg, som används i madrasser tillverkade av Auping, som är den största utvecklaren och tillverkaren av personliga sov- och bäddlösningar i Nederländerna.

Användandet av bioplastbaserade tyger ingår i Aupings cirkulära affärsstrategi med minimerat avfall, minskade föroreningar och mindre materialförbränning. Målet för Auping är att uppnå ett helt cirkulärt produktsortiment till år 2030.
”Miljöegenskaperna hos PEF-baserade tyger är unika och mycket lovande för att uppfylla våra hållbarhets- och cirkularitetsmål”, säger Geert Doorslag, forskare på Auping.

Bioplasten PEF har tidigare uppmärksammats för att den i tester visat sig ha bättre mekaniska egenskaper i dryckesflaskor än traditionell, oljebaserad PET. Att PEF nu även kan användas för produktion av garner och andra textilier visar på en bred applikationspotential hos PEF.
Jerry Pettersson/JP Press Agency © 2024
jp.press@jppa.one
Vi har tidigare skrivit om bioplasten PEF och kemiföretaget Avantium, som med sin egenutvecklade YXY-teknologi på katalytisk väg omvandlar växtbaserat socker till bioplasten PEF. LÄS HÄR!